Doplňky v Moodle

Doplňky (plugins) jsou kořením Moodle. Někteří považují Moodle za nudný, ale to asi nesledují jak grafický vývoj a možnosti rozšíření funkcionalit. Počet doplňků přesáhl letos hranici 1000 a v současnosti se blíží okamžik, kdy počet docílí magické hranice 210.

Vývoj doplňků je často realizován dobrovolníky, proto se David Mudrák rozhod podpořit vývojáře i zájemce o další užitečné informace o doplňku.

Shrňme si co se o doplňku na webu moodle.org dozvíte:

Na záložce Popis doplňku (Description), se dozvíte základní informace o funkcích a použití. Záložka má blok Užitečné odkazy (Useful links), kde by se měly najít odkazy na dokumentaci, případný web poskytovatele, web se zdrojáky (nejlépe GIT), odkaz na záznam chyb, diskusi a na překlad textů v modulu AMOS.

 plug1

Jeden z dobrých důvodů, proč dát doplňky k dispozici touto cestou je právě starost o překlady. Modul AMOS (lang.moodle.org) je elegantní řešení pro lokalizaci v Moodle.

Blok Obrazovky (Screenshots) vám pomohou s orientací v doplňcích.

 plug2

Přispěvatelé (Contributors)ú Autoři jsou lidé, kteří se podíleli na vývoji. Někdy je dobré znát pozadí a autory, zejména pokud se rozhodujete o použití zajímavého doplňku. Někteří autoři jsou z Moodle HQ, OU nebo jiní zkušení autoři. Pak máte větší naději, že se nezklamete a další vývoj bude udržitelný.

Mnohé o vývoji vám prozradí i Komentáře (Comments) dole na této záložce. Mají uživatelé problémy, jak se řeší?

plug3

Záložka Stahování verzí (Download versions) vám dá obraz o podporovaných verzích, zjistíte historii, rychlost nasazení a udržování pro nové verze. Dlouhá a pravidelná péči poznáte v historii verzí, někdy to bohužel může svědčit o ne nejlepším programování.

 plug4

Záložka Recenze (Reviews) obsahuje hodnocení doplňku, které vám podá racionální a odborný pohled na řešení, výkon i užití.

plug6

Záložka Statistiky (Stats) je dalším indikátorem, který vám o doplňku může říci mnohé. Rozptyl je velký od jednotek pro nové doplňky až po stovky tisíc pro populární témata. 

 plug5

Na základě těchto indikátorů jsou občas sestaveny TOP žebříčky měsíce případně roku. Jsou i jiné pohledy.

Určitě se dočkáme i dalších žebříčků, protože stránka doplňku byla doplněna tlačítko Přidat mezi oblíbené (Add to my favourites). Nejen to, uživatelé mají možnost zobrazení sestavy svých oblíbených doplňků.

 plug7

plug8

Stažení ještě nedělá z doplňku oblíbený modul. Sám jsem jich otestoval spoustu, mezi oblíbené jsem zařadil jen použité moduly, které využívám hojněji. V sestavách je dostupná i My sites (tyto Moodly se mi nabídnou po stisku tlačítka Instal now):

plug9

 

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit